Virtahepo-piilossa-vedessa-Zimbabwe-Olympia

Safarimatka Zimbabween, Victorian putoukset ja Sambia

- safariajoja, risteily Karibajärvellä ja uljaat Victorian putoukset
14
päivää
alk. 8 490 €/hlö

Safarimatka monipuoliseen, mutta safarikohteena hieman tuntemattomaan Zimbabween. Tutustut Zimbabwen monipuoliseen luontoon safariajoilla Mana Poolsin ja Hwangen kansallispuistoissa sekä Karibajärven-risteilyllä. Safarin jälkeen yövymme jylhinä pauhaavien Victorian putousten äärellä.

Safari Zimbabwessa sopii myös kokeneille safarimatkaajille

 

Matkareitti
Lusaka, Sambia
1 yö
Mana Poolsin kansallispuisto
3 yötä
Karibajärven-risteily
3 yötä
Hwangen kansallispuisto
2 yötä
Victorian putoukset
2 yötä

Safarimatkamme ensimmäinen yöpyminen on Lusakassa, Sambian puolella. Täältä jatkamme seuraavana aamuna matkaa Zimbabween, Mana Poolsiin. Matka taittuu ensin bussilla ja rajanylityksen jälkeen veneillä. 

Jo venematkalla majoituspaikkaamme voit seurata Sambesijoen elämää. Meidän talvikuukausinamme Sambesijoen tulvavedet valtaavat Mana Poolsin tasangot. Puisto kuivuu loppukeväästä, jolloin suuret nisäkäslaumat vaeltavat allasalueille veden toivossa. Mana Pools on Afrikan safaripuistojen tuntematon helmi. 

Risteilemme Karibajärvellä kolmen päivän ajan. Asuntolaivalta teemme safariajoja pienveneillä ja jeepeillä, varhain aamuisin ja iltaisin.

Iltapäivisin kelluva hotellimme tarjoaa mainiot puitteet rentoutumiseen ja saamme nauttia ennen kokemattomista maisemista laivan edetessä Karibajärvellä. 

Risteilyn jälkeen matkaamme Zimbabwen tunnetuimpaan safarikohteeseen, Hwangen kansallispuistoon. Majoitumme safaritelttoihin ja teemme safariajoja. Hwangen kosteikkoalueita pidetään yllä pumppaamalla vettä luonnon lähteistä. Näin mahdollistetaan elämä yli 100 nisäkäs- ja yli 400 lintulajille. 

Hwangen norsupopulaatio on maailman suurimpia ja puistossa elää myös harvinainen savannikoirayhteisö

Näiden luonnon ihmeiden lisäksi pääset vielä matkan lopuksi näkemään upeat Victorian putoukset. Kuljemme kivetyllä polulla putousten reunajyrkänteellä. Tutkimusmatkailija David Livingstone oli ensimmäinen eurooppalainen, jonka retkikunta löysi putouksille marraskuussa 1855. Mana Poolsin tavoin putoukset ovat Unescon maailmanperintökohde. 

Zimbabwen safarilla majoitumme ainutlaatuisissa majapaikoissa

Mana Poolsissa, Karibajärvellä  ja Hwangessa on täysihoito, joka sisältää myös kaikki juomat. Victorian putouksilla ja Lusakassa hintaan sisältyy ruokajuomat.

Matkamme sisältää enemmän

Matkan hintaan sisältyy lennot, majoitus 2h huoneissa/teltoissa/hyteissä, täysihoito-ateriat sekä juomat leireissä ja laivalla, ohjelmassa mainitut retket, puistomaksut ja paljon muuta. Mukana suomalainen matkanjohtajamme. Lisämaksu 1h huoneesta 1 280 €.

Matkan hinta ja ehdot

Zimbabwen safarimatkojen kansainvälinen kysyntä on korkeaa. Varmistaaksemme matkan toteutumisen tarvitsemme alustavat matkustajatiedot hyvissä ajoin joten suosittelemme varaamaan matkan viimeistään 4 kk ennen lähtöä. Myöhempiä varauksia otamme vastaan paikkatilanteen salliessa. Asuntolaivan rajallisen kapasiteetin vuoksi voimme tälle matkalle ottaa aina korkeintaan 14 matkustajaa/lähtö.

Matkaohjelma

5. – 18.10.2025

A=aamiainen, L=lounas/brunssi, RL=retkilounas, P=päivällinen (täysihoito, osa lounaista retkilounaita)
Kaikki hotellitähditykset perustuvat paikallisiin luokituksiin.

Lento kohteeseen

1. päivä, sunnuntai Lähtö Helsingistä (Finnair) klo 16.55 Frankfurtin (Ethiopian Airlines) ja Addis Abeban (Ethiopian Airlines) kautta Lusakaan, Sambiaan. 

Norsuvaroitus-Zimbabwe
Lusaka

2. päivä, maanantai Saavumme Lusakaan klo 13.10. Lentokentältä on noin tunnin ajomatka ensimmäisen luokan Lilayi Lodgeen (★★★★), jonne majoitumme 1 yöksi. Lodgen harmonisessa ja vehreässä ympäristössä on miellyttävää rentoutua pitkän lentomatkan jälkeen. Tervetulopäivällinen. (P)

Virtahepo-piilossa-vedessa-Zimbabwe-Olympia
Lusaka – Mana Pools

3. päivä, tiistai Aamiaisen jälkeen lähdemme bussilla kohti Zimbabwen rajaa (n. 3 h). Saavuttuamme Sambesijoen rantaan, ylitämme rajan ja nousemme Chirundussa pienveneisiin ja matkamme jatkuu Sambesijokea pitkin Mana Poolsin kansallispuistoon. 

Jo venematkan (1,5–2 t) aikana näemme eläimiä joella. Lukemattomat virtahevot pitäytyvät veden alla päivän kuumimpina tunteina, niiden röhkintä on veikeää kuultavaa matkan edetessä Sambesijoella. Vesilinnut ahkeroivat rantakaislikoissa ja norsut tulevat joelle sammuttamaan janoaan. 

Majoitumme 3 yöksi ensimmäisen luokan Mana Pools Safari Lodgeen (★★★★). Majapaikkamme viihtyisät yleiset tilat tarjoavat hyvät mahdollisuudet maisemien ihailuun sekä eläinten bongaukseen. Lodge on sisustettu kauniisti ja telttamajoituksen taso yllättää. On ainutlaatuista nähdä omalta terassilta avautuvat maisemat. Päivällinen lodgessa. (A, L, P) 

Leijonaperhe-juomassa-vetta-Mana-Pools-Zimbabwe
Mana Pools

4.–5. päivä, ke–to Mana Poolsin kansallispuiston luonto on aarreaitta, joka yllättää vierailijan monimuotoisuudellaan. Vierailijoiden määrä on vain murto-osa siitä, mihin olemme tottuneet esim. Etelä-Afrikassa. Puisto rajoittuu pohjoisessa Sambesijoen etelärantaan ja etelässä Sambesin jyrkänteeseen. Nimi Mana Pools tarkoittaa alueella neljää pysyvää vesiallasta, jotka houkuttelevat erityisesti kuivalla kaudella villieläimiä. Puistossa voi nähdä puhveli-, seepra- ja norsulaumoja. Leijonat ja erityisesti krokotiilit saalistavat helposti veden äärelle hakeutuneita janoisia antilooppeja. Hyvällä onnella puistossa on mahdollisuus nähdä myös savannikoiria. Akasia-, makkara- ja apinanleipäpuut rytmittävät puiston näkymää. Nälkäiset norsulaumat ovat tuhonneet osan puiston kasvavista puista. Puisto on listattu vuonna 1984 Unescon maailmanperintölistalle. 

Teemme päivien aikana useita puistoajoja ja myös kävelysafarit ovat osa Mana Poolsin kokemusta. (2xA, 2xRL/L, 2xP)

Karibajarvi Zimbabwessa
Mana Pools – Karibajärvi

6. päivä, perjantai Aamiaiseen jälkeen lennämme pienkoneella Karibaan. Puolilta päivin nousemme keskitason Umbozha-asuntolaivaan, johon majoitumme 3 yöksi. Laivassa on 9 pientä hyttiä, jotka sijaitsevat laivan alakannella. Hyteissä on kylpyhuone, wc, ilmastointi ja tallelokero. Kaksi hyteistä (Master-sviitti) ovat tilavampia ja ne sijaitsevat laivan 2. kannelle laivan etuosassa. Lisäksi laivasta löytyy ravintola/lounge, kansiterassi ja pieni pulahdusallas. Laiva on mukavan pieni ja ainoastaan oman ryhmämme käytössä. 

Teemme safariajon pienveneillä iltapäivällä. Järven erikoisuus ovat pystyyn kuolleet puut, joiden rungot piirtyvät kauniisti järven pintaan auringon laskiessa. Tämä yksi maailman suurimmista tekojärvistä on taianomainen paikka. Yöksi laiva ankkuroidaan rantaan. (A, L, P) 

Asuntolaiva Karibajarvi Beach Braai Zimbabwe Olympia
Karibajärvi

7. –8. päivä, la-su Vietämme kaksi päivää Karibajärvellä. Safariajot teemme pääosin veneellä. Matusadonan kansallispuistossa rantaudumme ja teemme safariajon. 

Kariba-padon valmistuttua suuri joukko ihmisiä ja eläimiä joutui siirtymään joen törmältä veden vallatessa heidän elinalueensa. Operaatio Noah (v. 1958–1964) pelasti tuhansia nisäkkäitä, lintuja ja matelijoita, joista suuri osa uudelleen sijoitettiin juuri tähän puistoon. Karibajärvi tarjoaa myös mahdollisuuden kokeilla kalaonnea. Järvi on kalaisa ja saaliina voi olla mm. linjatiikeritetra (tigerfish). Innokkaimpia kalastajia ovat kuitenkin uljaat kiljumerikotkat, joita tuskin voi olla näkemättä risteilyn aikana. 

Varhain aamulla ja iltapäivisin teemme safariajoja, keskipäivän aikaan vietämme lepohetkeä laivalla. Ateriat risteilyn aikana syödään laivassa. (2xA, 2xL, 2xP) 

Villikoiran-pentu-Zimbabwe
Karibajärvi – Kariba - Hwange

9. päivä, maanantai Aamiaisen aikana seilaamme takaisin Kariban satamaan ja hyvästelemme laivan henkilökunnan. Matkalla lentokentälle käymme Kariban padolla. Saamme käsityksen padon jättimäisestä koosta ja kuulemme sen rakennustöistä sekä historiasta. 

Reilun tunnin lennon jälkeen saavumme Hwangeen. Lentokentältä on lyhyt ajomatka Iganyana Tented Campiin, joka sijaitsee keskellä villiä luontoa yksityisellä suojelualueella Hwangen kansallispuiston välittömässä läheisyydessä. Majoitumme 2 yöksi hyvätasoisiin telttamajoihin, joissa on wc, suihku ja ilmastointi. 

Lähdemme ensimmäiselle puistoajolle iltapäivällä. Hwangen alue on monimuotoinen tiheine tiikki- ja mopanemetsineen, avoimine ruohoaukioineen sekä kuivine jokiuomineen. Täällä on mahdollisuus nähdä mm. norsuja, puhveleita, musta-antilooppeja, kirahveja, kuduja, pahkasikoja ja myös kissapetoja. Illalla palaamme leiriin ja nautimme päivällisen. (A, L, P)

Norsut-ja-kirahvi-Hwangen-kansallispuisto-Zimbabwe
Hwange

10. päivä, tiistai Aamiaisen jälkeen lähdemme kokopäivän safariajolle Hwangeen, joka on Zimbabwen suurin kansallispuisto. Nykyinen puisto on muuttunut metsästysmaasta suojelualueeksi jo v. 1928 ja kansallispuistoksi se nimettiin joitakin vuosia myöhemmin. 

Hwange on norsujen valtakunta. Puiston luonto on äärirajoillaan mahdollistaessaan elämää yhdelle maailman suurimmista norsupopulaatioista. Viime vuosien kuivuus on vaikeuttanut luonnon sekä eläinten tilannetta entisestään. Alueen avoimet ruohoalueet (”pan”) ja luonnon lähteistä niihin pumpattu vesi ovat elinehto alueen eläimistölle. Norsujen lisäksi puisto on tunnettu myös savannikoirapopulaatiostaan. Lounaseväät syömme luonnossa. Iltapäivällä jatkamme safariajoa. Palaamme illansuussa takaisin leiriin, jossa syömme päivällisen. (A, RL, P) 

Victorian-putoukset-ja-rajasilta-Sambia
Hwange – Victorian putoukset

11. päivä, keskiviikko Tänään matkamme jatkuu maanteitse (n. 4 t) Victorian putouksille, jossa majoitumme 2 yöksi juuri valmistuneeseen turistiluokan Waterfalls Lodge -hotelliin (★★★). Hotellin kauniit piha-alueet ja uima-allas luovat viihtyisän iltapiirin. Keskustan kaupat, kahvilat ja ravintolat ovat kävelymatkan päässä. (A, L, P) 

victorian-putoukset-blogi-huippuhetkista
Victorian putoukset

12. päivä, torstai Rauhallisen aamun jälkeen menemme bussilla Victorian putouksille ja teemme kävelyretken, jollaa kuljemme kivetyllä polulla putousten reunaa seuraten. Tutkimusmatkailija David Livingstone oli ensimmäinen eurooppalainen, jonka retkikunta löysi putouksille marraskuussa 1855. Hän nimesi nämä maailman suurimmat putoukset kuningatar Victorian mukaan. Paikalliset kutsuivat putouksia kuvaavasti Mosi-oa-Tuna, ”Jylisevä savu”. Victorian putoukset kuuluvat Unescon maailmanperintökohteisiin.

Myöhään iltapäivällä lähdemme ihailemaan Sambesijoen kauniita maisemia päivällisristeilyn merkeissä. (A, L, P) 

Upeat-Victorian-putoukset-Zimbabwe
Victorian putoukset

13. päivä, perjantai Aamupäivällä kuljetus lentokentälle, josta lentomme (Ethiopian Airlines) lähtee klo 13.05 Addis Abeban (Ethiopian Airlines, välilasku Gaboronessa) ja Tukholman (Finnair) kautta Helsinkiin. (A) 

lento

14. päivä, lauantai Saavumme Helsinkiin klo 10.05. 

Hotellit

Kaikki hotellitähditykset perustuvat paikallisiin luokituksiin. Olympia ei vastaa ulkopuolisten (hotellien) sivujen sisällöstä tai ylläpidosta.
Useissa majoituksissa on käytössä aurinkosähkö. Puhelinten ja kameroiden lataaminen onnistuu mutta sähköä/lämmintä vettä ei ole ympäri vuorokauden saatavilla. Wc ja suihku kaikissa huoneissa. Wifi/puhelinyhteyksissä saattaa olla katkoksia.

Mana Pools Safari Lodge, Mana Pools

Ylellinen safarilodge, yksi parhaista Mana Poolsin kansallispuistossa sijaitsevista. Voit seurata eläimiä suoraan majasi terassilta tai laajalta lounge-alueelta. Ilmainen wifi ravintolan alueella.

Iganyana Tented Camp, Hwange

Hyvätasoinen telttalodge aivan kansallispuiston läheisyydessä. Hyvätasoiset safariteltat, joissa wc&suihku, ilmastointi ja wifi. Voit seurata eläimiä terassilta, ravintolasta tai uima-altaalta.

Lilayi Lodge, Lusaka

Noin tunnin matkan päässä Lusakasta sijaitseva hyvätasoinen lodge. Huoneissa ilmastointi, wifi, wc&suihku ja oma terassi. Uima-allasalue, ravintola ja oma viinitila.

Umbozha-asuntolaiva, Karibajärvi

Laivassa on 9 hyvätasoista hyttiä, joissa oma wc&suihku. Laiva on ainoastaan Olympian ryhmän käytössä risteilyn ajan. Ravintola/lounge, kansiterassi ja pieni uima-allas (4x3m) ovat käytössämme.
Näytä kaikki hotellit

Lisämaksulliset retket ja palvelut

Business-luokka

Lennot business-luokassa

Lennot business-luokassa

Matkalle on mahdollisuus varata paikat Ethiopian Airlinesin lennoille business-luokkaan.
Matkan muut lennot turistiluokassa.

5.10.2025 lähdöllä lisämaksu alk. 2 760 €/henkilö. Paikkoja rajoitetusti.

Business-luokan paikoista veloitetaan erillinen ennakkomaksu, 900 €/matkustaja. Erillinen ennakkomaksu tulee maksaa matkan ennakkomaksun yhteydessä ja mikäli varaat matkan ja business-luokan lennot verkkosivuiltamme, laskutamme business-luokan erillisen ennakkomaksun varauksen jälkeen seuraavana arkipäivänä. Loppuosa lisämaksusta erääntyy matkan loppumaksun yhteydessä. 
Peruutusehdot: Mikäli matkustaja peruuttaa matkansa tai business-luokan paikan ennakkomaksun maksettuaan, veloitamme matkan peruutuskulujen lisäksi erillisen ennakkomaksun kokonaisuudessaan. Loppumaksun eräpäivän jälkeen tapahtuvissa peruutuksissa business-luokan lisämaksu pidätetään kokonaan, matkan normaalien peruutuskulujen lisäksi.

alk. 2 760 €

Yläkannen hytti Umbozha -asuntolaivassa

Yläkannen hytti Umbozha -asuntolaivassa

Karibajärven risteilylle (3 yötä) on mahdollista varata tilavampi 2h yläkannen hytti (ei varattavissa 1h käyttöön). Yläkannen hyttejä on 2 kpl.

Lisämaksu 5.10.2025 lähdöllä 150 €/henkilö, 300 €/hytti.

150 €/henkilö

Varaa matka omalle ryhmällesi

Kun kokoat vähintään 10 hengen ryhmän, järjestämme matkan yksilöllisenä teille.

Matka omalle ryhmällesi

Hinta, sisältö ja ehdot

Safarimatka Zimbabween, Victorian putoukset ja Sambia
  • reittilennot turistiluokassa
  • majoitus kahden hengen huoneissa ohjelmassa mainituissa tai vastaavissa hotelleissa, leireissä ja laivalla
  • täysihoito (osa lounaista retkilounaita tai brunssi)
  • juomat (sisältäen myös paikalliset oluet ja viinit) leireissä ja laivalla, Lusakassa ja Victorian putouksilla ruokajuomat
  • ohjelmassa mainitut kuljetukset ja retket
  • puistomaksut (250 USD)
  • palvelupalkkiot ja kantajamaksut hotelleissa, leireissä ja laivalla
  • lento- ja turistiverot sekä viisumi- ja muut viranomaismaksut
  • juomarahat paikallisoppaille ja safariauton/-veneen kuljettajille
  • suomalainen matkanjohto

Matkan ehdot ja ohjeet

Safarimatka Zimbabween, Victorian putoukset ja Sambia

Lisämaksu yhden hengen huoneesta 1 280 €

Suosittelemme malarianestolääkitystä. 

Passin tulee olla voimassa vielä 6 kuukautta matkan jälkeen. Zimbabwen viisumin saamme maahan tullessa, Sambiaan ei tarvita viisumia. Toimita meille värillinen kopio passisi kuvasivusta matkavarauksesi yhteydessä tai viimeistään 3 kuukautta ennen matkaa. Mikäli uusit passisi ennen matkaa, toimita kopio myös uudesta passistasi viimeistään 3 kuukautta ennen matkaa. Passikopion voit lähettää suojatussa sähköpostissa osoitteeseen passi(at)olympia.fi tai Omaloman kautta. Tarkista passisi voimassaolo ja kunto jo matkaa varatessasi ja hanki tarvittaessa uusi hyvissä ajoin. 

Ryhmän minimikoko 10. Olympia varaa oikeuden perua lähdön, mikäli vähimmäisosallistujamäärä ei täyty. 

Matkalle suosittelemme pehmeitä matkakasseja pienten ja ahtaiden autojen ja laivan tavaratilojen vuoksi. Tällä matkalla matkavakuutuksen tulee kattaa kaikki lääkintäkulut sekä lentokuljetukset sairauden tai onnettomuuden sattuessa. Tutustu myös Afrikan-matkojen erityisehtoihin.

Matkustajilta edellytetään normaalia liikuntakykyä. Matkalla edellytetään esteetöntä liikuntakykyä

Karibajärven risteilyreitti ja -aikataulu voi muuttua paikallisten olosuhteiden vuoksi (esim. vedenpinnan korkeuden vaihtelu). Pidätämme oikeuden muutoksiin. 

Maksuehdot: Ennakkomaksu 950 €. Loppumaksu erääntyy 75 vrk ennen matkan alkua.

Peruutusehdot 5.10.2025 lähdölle: Matkan erityisluonteen vuoksi matkaan sovelletaan poikkeavia peruutusehtoja.
Peruutusajankohta                                             Peruutuskulut

  • viimeistään 111 vrk ennen matkan alkua   550 €
  • 110–76 vrk ennen matkan alkua                ennakkomaksu 950 €
  • 75–61 vrk ennen matkan alkua                  3 750 €
  • alle 61 vrk ennen matkan alku                    95 % matkan hinnasta

 

Huom! Mikäli varaat paikat business-luokkaan, varaukseen sovelletaan lisämaksun osalta erilaisia maksu- ja peruutusehtoja. Katso "lisämaksulliset retket ja palvelut".

Matkan hinta perustuu 5.10.2025 lähdön osalta 7.3.2025 voimassa olleisiin tariffeihin ja valuuttakursseihin. Kuluttaja-asiamiehen antamien ohjeiden mukaan hinnanmuutosta laskettaessa verrataan matkan hinnoittelukurssia ja 6 viikkoa ennen matkaa voimassa ollutta valuuttakurssia.

Matkan kohdepalveluiden hinnoittelu perustuu Yhdysvaltain dollariin (USD).

Olympia Kaukomatkatoimisto varaa Yleisten matkapakettiehtojen kohdan 8. mukaisesti oikeuden matkapaketin hinnanmuutokseen verojen ja muiden julkisten maksujen, valuuttakurssien sekä polttoaineiden tai muiden energialähteiden hinnoista aiheutuvien kuljetuskustannusten muutosten nojalla.

Vastuullinen matkanjärjestäjä on Olympia Kaukomatkatoimisto, joka on asettanut vakuuden Suomen Kilpailu- ja Kuluttajavirastoon (KKV).

Matkoja on myynnissä rajoitettu määrä. Tässä ilmoitetut matkan tiedot ja hinta perustuvat tämän päivän tilanteeseen ja voivat muuttua. Matkan ajantasaiset tiedot, hinta ja saatavuus ovat aina saatavissa olympia.fi -verkkopalvelusta tai toimistostamme. Matkan varaushetkellä vallitseva matkan sisältö, hinta ja matkaehdot muodostuvat osaksi matkasopimusta, joten kehotamme tutustumaan niihin huolellisesti. Annamme mielellämme lisätietoja.

Matkaan sovelletaan Yleisiä Matkapakettiehtoja sekä Olympian lisä- ja erityisehtoja.

Olympian yleiset matkaehdot
14 päivää alk./hlö 8 490 €
  • 5.10.2025 - 18.10.2025
    alk. 8 490€/hlö

Ennakkovaraa matka:

Tämä matka on ennakkovarattavissa tällä lomakkeella. Saat ennakkovarauksesta erillisen vahvistuksen, kun olemme käsitelleet ennakkovarauspyyntösi. Kun matkan hinta ja ohjelma varmistuvat, lähetämme uuden varausvahvistuksen. Voit silloin päättää, haluatko tehdä sitovan varauksen maksamalla ennakkomaksun. Matkan tiedot ovat tätä ennen alustavia ja voivat muuttua.

Tietojasi käytetään vain ennakkovarauksen tekemiseen ja siihen liittyviin yhteydenottoihin. Jos tilaat uutiskirjeemme, saat sen sähköpostiisi noin kerran kuukaudessa. Suojaamme tietosi tietosuojaselosteessamme kuvatulla tavalla.
Haluatko kysyä lisää matka-asiantuntijaltamme? tai soita (09) 6962 770

Palvelemme arkisin klo 9-16. Voit myös lähettää sähköpostia olympia@olympia.fi.

 

Kokemuksia

Safarimatka Zimbabween, Victorian putoukset ja Sambia
31 arvostelua
Erinomainen
46.00 %
Hyvä
52.00 %
Ok
3.00 %
Ei kovin hyvä
Ei lainkaan hyvä

Hyvä matka, kannattaa mennä korkeasta hinnasta huolimatta. Lennot enimmäkseen mukavia ja hyvät koneet. Jeeppiajot todella hienoja ja mieleenpainuvia. Eläimiä näkyy riittävässä määrin, ja ajelu muutenkin mukavaa silloin kun niitä ei näykkään.

 
Kari

Matka ei ole ehkä paras ensimmäiseksi safarimatkaksi, koska eläinten ja lajien määrä on rajallinen verrattuna esim. Keniaan, Tansaniaan tai Etelä-Afrikkaan. Mutta vanhalle konkarille, joka on jo nähnyt kaikki useaan kertaan matka on erinomainen ja erilainen risteilystä johtuen. Ei kun matkaan vaan.

Viljo

Loistava matka, jonka kohteet oli tarkkaan ja huolella valittu. Lodget olivat hyvätasoisia, oppaat taitavia, maisemat häkellyttäviä ja eläin maailma uskomaton. Voin lämpimästi suositella !

Veronica

Jos vain pörssi kestää niin tälle matkalle ehdottomasti kannattaa lähteä. Omaleimaiset hotellit keskellä ei mitään, loistavat sapuskat. Rauhalliset elukka-ajot ilman tungosta joka leijonan äärellä. Risteily järvellä mahtava ja Victorian putoukset + hotelli ovat yhtä upeat vuosikymmenestä toiseen..

TV

Lisätietoja safarimatkasta Zimbabween

Majoitumme hyvätasoisissa hotelleissa, lodgeissa, safariteltoissa ja Karibajärvellä asuntolaivassa. Matkalla on täysihoito, sisältäen useimmissa kohteissa ruokajuomat (myös paikallliset oluet ja viinit)

Zimbabwen safarille suosittelemme ottamaan pehmeän matkakassin pienten ja ahtaiden autojen ja laivan tavaratilojen vuoksi. Tällä matkalla matkavakuutuksen tulee kattaa kaikki lääkintäkulut sekä lentokuljetukset sairauden tai onnettomuuden sattuessa.

Safariajoille ja retkille kannattaa pukeutua rennosti ja mukavasti. Esim. kevyet pitkät housut tai shortsit, T-paita ja joku läm­pimämpi vaate esim. fleece-pusero sekä tuulelta ja kevyeltä sateelta suojaava takki ovat hyviä varusteita. Kerrospukeutuminen on suositeltavaa. Aamulla retkelle lähdettäessä voi olla vielä viileä, mutta päivällä lämpötila nousee. Safarilla ei tulisi pukeutua kirkasvärisiin, valkoisiin tai maastokuvioituihin vaatteisiin. Mukaan on hyvä pakata mukaan mukavat ja hyväpohjaiset jalkineet. Myös iltaisin lodgeissa ja laivalla voi pukeutua rennon safarihenkisesti. Vaaleat, pitkälahkeiset ja pitkähihaiset vaatteet ovat iltaisin hyvät myös hyttysten varalta.

Valuutaksi suosittelemme ottamaan mukaan käteistä USA:n dollareina. Zimbabwen viralllinen valuutta on Zimbabwen dollari (ZWD), mutta valuutta ei ole matkailijoiden käytössä. Zimbabwessa luottokortit hyväksytään satunnaisesti, sillä maan taloudellinen tilanne on hyvin epävakaa, varaudu siis maksamaan ostokset ym menot käteisellä.

Matkalla on kaksi Unescon maailmanperintökohdetta:

Mana Pools kansallispuisto ja Victorian putoukset

 

Kaikki safarimatkat